İnternet ortamının bu kadar geliştiği ve insanların neredeyse bütün ihtiyaçlarını sanal alem üzerinden rahatlıkla yerine getirmiş olduğu günümüzde bu alanları iyi kullanmak ve verim almak biraz terimsel bilgi isteyebilir. Örneğin kullanmış olduğunuz internet bağlantınız üzerinden nasıl araştırma yapıp nasıl sitelere giriş yaptığınızı bilmeniz gerekebilir. İşte bu konuda sormanız gereken ana soru domain adresi nasıl alınır? Sorusu olmalıdır.

Domain Nedir?

Domain kelime anlamı olarak adrestir. Yani sizi gitmek istediğiniz yere götüren bir nevi araçtır. Nasıl ki bir anten alacağı adresi ve işlevini yerine getirmek için uyduya ihtiyaç duyuyorsa siteler ve internet ortamında var olan bütün platformlar da erişilmek için söz konusu olan bu domain adresine ihtiyaç duyarlar. Bu açıklama ile domain adresi nasıl alınır? Sorusuna biraz da oldun yanıt olmaya çalışsak da daha öğrenmeniz gereken birçok unsur vardır.

Domain Neden Kullanılır?

Yukarıda da belirtildiği, zere herhangi bir platform üzerinden yapmış olduğunuz araştırmalara ulaşmak için veyahut giriş yapmak için mecburen bir domain adresine ihtiyaç duyarsınız. Örneğin bir site kurduğunuzu varsayın. Kurmuş olduğunuz bu siteye insanların rahatlıkla giriş yapması için .com veya .gov gibi domain adresleri kullanmanız gerekir. Ancak bu şekilde anlaşılır ve ulaşılabilir olursunuz.

Nasıl Alınır?

Peki, domain adresi nasıl alınır? Domain adresi almak için ve kullanmak için bazı adımları takip etmeniz gerekebilir.

Bu aşamalar;

Tek yapmanız gereken yukarıdaki aşamaları tek tek inceleyip uygulamaktır. Bu sayede çok daha ulaşılabilir olabilir ve istediğinizdomaini rahatlıkla alabilirsiniz.

İstediğiniz web sitenizi kurmak içinse daha biraz daha yolunuz var bunun için domin aldıktan sonra birde sitenizi barındırmanız için bir hosting hizmetine ihtiyacınız var bununla ilgili olarak “Hosting nedir ne işe yarar?” adlı yazımızı okuyabilir ardından “Hosting alırken nelere dikkat etmeli?” yazımızı okuyarak da ihtiyacınız olan bilgileri tamamlayabilirsiniz. Eğer domain nedir diye merak ediyorsanız ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir