Web sitesi tasarımına ihtiyacı olanlar ve bu çalışmalara başlayanlar öncelikle kendilerine bir domain belirlemeli ve satın almalıdır. Domain nedir, Türkçe alan adı demektir. Yani web sitenizin erişim adresi, adı demektir. İnternet tarayıcılarının, web sitenizi bulabilmesi ve siteye erişim sağlayabilmesi için domaine ihtiyaç vardır. Domainler iki önemli unsurdan oluşur. Bunlar, web sitesinin adı ve uzantısıdır. Sektörel hizmet türüne göre uzantı grupları değişebilmektedir.

Domain Nasıl Alınır?

Domain nedir, nasıl alınır? Gibi tüm sorulara verilecek olan cevapları bulabilmelisiniz. İsim tescil firmalarından, alan adınızı belirleyerek satın alabilir ve kendi adınıza tescilini yaptırabilirsiniz. Domain haklarını alabilmek için çeşitli yöntemler vardır.

Bu yöntemler;

  • Yeni bir domain almak
  • Süresi dolmuş olan bir domaini almak
  • Daha önceden alınmış bir domaini sahibinden satın almak
  • Açık artırma ile satılan domainlerden seçim yapmak gibi farklı yöntemleri kullanarak, istediğinizi domaini bulabilir ve satın alabilirsiniz.

Bu yöntemleri inceleyerek daha ucuz fiyatlara domain alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Domainin Firmalar İçin Önemi

Günümüzde, tüm işlerin teknoloji sayesinde dijital platformlara taşınmasıyla birlikte, firmalar kendi web sitelerini kurmaya başlamıştır. Web siteleri kurulurken, alınacak olan domainin firma ismi olması her zaman önemlidir. Firmanızı arayan kişiler, markanız ile sizi arayacağı için markanızın aynı zamanda domaininiz olması, sizlere büyük faydalar sağlayacaktır. Müşterileriniz sizlere daha hızlı ulaşabilecek, firmanızın prestiji artacaktır.

Marka Oluşturma

Yapacağınız işler için hazırladığınız web sitesi için satın alacağınız domain bilgileri aynı zamanda markanız olabilecektir. Yapacağınız iş türüne uygun domain seçimi yaptığınızda, domain internet ortamında sizin kimliğiniz olacağı için markanız haline gelecektir. Bunlar düşünüldüğünde, domain seçimi çok önemlidir. Yazılması ve okunması kolay olmalı, sektörünüzü temsil eden sözcüklerden oluşmalıdır. Kısa olması her zaman avantajdır.

İhtiyaçlarınıza uygun ve tam da istediğiniz gibi bir domain aldınız ve web tasarımınızda hazır artık tek ihtiyacınız olan sitenizi barındırabilmeniz için gerekli bir hosting hizmetidir. Dilerseniz çeşitli firmalardan hosting kiralayabilir ya da halihazırda bir serverınız varsa da sitenizi oraya kurabilirsiniz.

Her iki durumda da siteniz artık yayımlanmaya başlayacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir