Size veya firmanıza en ucuz hosting fiyatları mı gerekiyor? Öyleyse sıkı durun, hosting ile alakalı tüm sorularınızın cevapları burada.

Hosting Nedir?

Hosting kelime olarak ağırlama, konaklatma, barındırma anlamlarına gelir. Bu kelimenin online bir işlem adına kullanılması ise ne işe yaradığını anlatır nitelikte. Hosting bir internet sitesinin bir sunucuda kesintisiz olarak barınması anlamına geliyor.

Hosting Hizmeti Almak

Kişisel veya profesyonel bir web sitesi için hosting olmazsa olmazlar arasındadır. Bir web sitesine içerik üretmez ve boş bırakırsanız o siteyi kimse ziyaret etmez. Bir web sitesi offline ise de kimse ziyaret edemez. Hosting hizmeti almak bir siteyi 7/24 online ve erişime açık duruma getirir.

Hosting Alınmazsa Ne Olur?

Localhost diye bir şey duydunuz mu? Bu kavram bir internet sitesini kendi bilgisayarında barındıran ve yazanların bildiği bir kavramdır. Kelime itibari ile kendi bilgisayarında barındırma anlamına gelen localhost, internete erişiminizi kestiğiniz veya bilgisayarınızı kapattığınız andan itibaren web sitenize kimsenin erişemeyeceği bir hosting biçimidir.

Genellikle amatör yazılımcıların kullandığı bu tarz hosting biçimi ile basit bir html kodu kendi bilgisayarınızda barındırır ve ufak çaplı internet paylaşımı yapabilirsiniz. Ancak olay profesyonellik ise hosting almak zorundasınızdır.

Yüzlerce insan localhost barındırma yöntemine sahip bir web sitesine ulaşamaz. Bu siteye erişim sağlanmasını da localhost kaldıramaz. Oysa bir hosting firmasında barındırılan websitenize yüz binlerce insan ziyaretçi olarak gelse de web trafiğinde sorun yaşamazsınız.

Hosting Türleri

Hosting’in türleri parmakla sayılacak kadar az olmasada temelde 5 adet hosting var diyebiliriz.

  • Dedicate Hosting
  • WordPress Hosting
  • Kurumsal Hosting
  • Vps
  • Paylaşımlı Hosting

İhtiyacınıza yönelik bu hosting paketleri sitenize gelen ziyaretçi ile internet bant genişliğine yönelik çözümler üretirler.

Hosting Fiyatları

Her ihtiyaca yönelik çeşitli fiyat aralığında hosting paket fiyatı mevcuttur. Burada hangi pakete ve hangi hosting türüne ihtiyaç olduğunu belirleyerek başlamak gerekiyor. En ucuz hosting fiyatları her zaman size uygun olmayabilir. Web sitenizi umuma açık bir biçinde birden fazla kullanıcıya açmak amacı ile kullanılan, sınırsız bir bant aralığı taşıyan paketler en popüler hosting paketleridir.

Dedicate Sunucu: Tek bir kişiye özel server ve hosting hizmeti veren fiziki bilgisayarlardır. Tamamen size özel bir hosting ve sunucu birimi olduğu için fiyat aralığı oldukça pahalıdır.

Paylaşımlı Hosting: Dedike sunucuya kıyasla aynı bilgisayarı başkaları ile de paylaşmanıza vesile olan, kısıtlı yetkiye sahip olduğunuz ancak sitenizi sürekli aktif bulundurma şansına sahip olduğunuz hosting türüdür. Bu özelliği ile maliyeti de düşüktür.

Vps: Paylaşımlı hostinge kıyasla daha fazla şanslı olduğunuz ve kendi yönetiminiz altındaki sunuculardır. Ancak fiziki değil sanal birimlerden oluşurlar.

WordPress Hosting: Dünya üzerinde en sık kullanılan sunucu birimidir. WordPress yazılımını kullanan ve bu özelliği barındıran sitelere özel sunuculardır. En uygun fiyatlı hosting paketi denilebilir.

Kurumsal Hosting: Cpanel ve VPS sunucu çözümlerinin bir araya getirildiği özel sunuculardır. Kuruma ait sanal bir sunucu tanımlanması ve cpanel ile tüm kontrolün kurumsal IT yöneticilerine devredilmesi ile kullanılmaktadırlar. Fiyatları oldukça yüksektir.

Tüm bu özellik ve bilgileri baz aldığımızda WordPress Hosting’in 50-100 TL aralığında satın alınabilecek kadar cüzi, Kurumsal Hosting’in ise on binlerce TL değerinde olduğunu söylemek mümkün.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir