İnternet ortamı gece gündüz, her zaman açık olan ve bilgi alış verişinin yapıldığı bir ortamdır. Ziyaretçilerin sayfanızı görüntüleyebilmesi için o sayfanın belli bir yerde yüklü olması gerekir. İşte bilgilerin saklandığı, depo edildiği bu yere hosting denir. Firmanızı bir adım ileriye taşımak için öncelikle hosting nedir ne işe yarar gibi kavramları bilmek ve ona göre hizmet almak gerekir.

Hosting Neden Gereklidir?

Herhangi bir web sitesinin ne zaman ziyaret edileceği belli değildir. O yüzden internet ortamında her zaman bilgilerin hazır olması gerekir. Arama motoruna yazılan adres bilgisi sonucunda ihtiyacınız olan bilgi, depo kısmından çekilir ve size sunulur. Siteniz bu sayede her zaman ziyaret edilebilir. Saklama ve barındırma hizmeti olmadan web siteniz görüntülenemez.

Hosting Hizmeti Nasıl Alınır?

Barındırma hizmeti veren firmalar bu hizmeti aylık yada yıllık olarak sizlere sunarlar. Aylık olarak hizmet talep ederseniz aylık ödeme yaparken, yıllık olarak hizmet talep ederseniz yıllık ödeme yaparsınız. Sitenizin adı arama çubuğuna yazıldığı anda, site içinde bulunan içerikler sergilenir.

Hosting Hizmetlerinin Önemli Noktaları

Hosting hizmeti bazı unsurları içermelidir.

Bu unsurlardan bazıları:

  • Hız
  • Alan boyutu
  • Genel özellikleri
  • Desteklediği programlar

Hosting hizmeti alırken en önemli kriter hızdır. İçerikleri görüntüleme hızı ne kadar yüksek olursa ziyretçi o kadar memnun olur. Hosting hizmeti aldığınız server kapasitesinin çok üstünde hizmet veriyorsa hızı azalır. Bilgilerin alınması yavaşlar. Alan boyutu web siteniz ile uyumlu olmalıdır. Sitenizin içeriği ve paylaşımlarınıza göre alan boyutu almanız gerekir.

Çok detaylı ve büyük sitelerde küçük alanlar karışıklıklara neden olur. Ayrıca aldığınız hizmet kullandığınız program ile entegre çalışmalı ve o programı desteklemelidir. Hosting nedir ne işe yarar gibi kavramları bilmek firmanız uygun fiyatlı hosting bulmak için önemli detay bilgilerdendir.

Hosting fiyatlandırması da ortalama senelik olarak 100 ₺ ile 400 ₺ arası değişmektedir. Server fiyatladırmaları ise senelik ortalama 400 ₺ ile 2500 ₺ arası değişmektedir. Tabiki burda ki fiyatların alınan hizmetlere göre doğru orantılı olarak arttığını bilmelisiniz.

Hosting ile server arasındaki seçim ihtiyaçlarınıza göre değişmektedir. Bu ihtiyaçları belirleyip seçiminizi yaptıktan sonra geriye domaininizi almak ve web tasarımınızı yaptırmak kalıyor.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir