Amacına uygun şekilde düzenlemek istediğiniz bir web sitenizi nasıl şekillendirebilirsiniz?

Web Sitesi Nedir?

Web sitesi, herhangi bir amaç uğruna açılan, genel olarak kişisel blog, günlük, vlog, e-ticaret, gazetecilik, radyo, medya, görsel yayın ve video paylaşımı, arkadaşlık sitesi, forum ve benzeri çeşitlendirmelere sahip online platformdur. Bu platformlar altında dileyen dilediği biçimde web sitesi açabilir, yönetebilir ve şekillendirilebilir.

Web Sitesi Neden Açılır?

Bir web sitesine ihtiyaç duymanın sebepleri vardır. Örneğin bir şirket web sitesi açmak istiyor ise bunun temelinde marka bilinirliğini online platforma taşımak ve kolay bir şekilde şirket hakkında bilgi sahibi olmasını istediği insanlara ulaşmak amacı taşır.

Bir birey, özel yetenekleri veya kişisel blog paylaşımları adına ya da bireysel çalışmalarını pazarlamak adına web sitesi açabilir. Bir ürün satmak adına online satış amacı taşıyan e-ticaret sitesi ya da bir ürün üreten, satan firmalara online pazar kiralamak sureti ile online pazar yeri web siteleri kurulmuştur. Bu ve benzeri birçok sebeple web sitesi açılması mümkündür.

Web Sitenizi Şekillendirme

Bir web sitenizi nasıl şekillendirebilirsiniz, sitenin dayandığı temeller esas alınır. Örneğin kolay web sitesi araçları ile satın alınan internet sayfanız domain ve hosting aracılığı ile yüklendiği sunucu ve kurulum tipine göre (WordPress ve benzeri) çeşitli opsiyonlar tanımaktadır.

Bir hosting firmasında internet sitenizin barındırmasını sağlarken, bir diğer firmadan domain alabilir, bütün bu işlemler içerisinde wordpress paketi ile kurulum sağlayabilirsiniz. Ayrıca wix ve benzeri bir oluşum içerisinde bu hizmetleri alarak buradan domain satın almak üzere hazır web sitesi oluşturucu araçlarından faydalanabilir ve web sitenizi buna göre de şekillendirebilirsiniz. Bu aşamada ne tarz bir site ve ne tip varyasyonlardan faydalanmak istediğiniz tamamen size kalıyor.

Bir Web Sitesi Açmak İçin Temel İhtiyaçlar Nelerdir?

Bir web sitesi açmak için çok fazla zorluk yaşamazsınız. Neye ihtiyacınız olduğunu bilmek yeterlidir. Örnek olarak;

  • Site adınıza (domain) karar vermeniz,
  • com, net, org ve benzeri uzantılara sahip bir domain adresi. (wordpress veya blogger uzantılı adresler buna ihtiyaç duymazlar)
  • Hosting sağlayıcılarından hosting hizmet satın almanız. (Blogger, wix ve wordpress uzantılı adreslerin buna ihtiyacı bulunmaz.)
  • Kullanacağınız blogger, wordpress veya wix enstrumanları ile web sitenizin kurulumu
  • Tema paketi
  • İçerik üretmek

İhtiyacınıza yönelik bu bilgiler ve içeriklerle birlikte bir internet sitesinin temellerini oluşturabilir, zamanla kendinizi ve internet sitenizi şekillendirerek geliştirebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir